Download e-book for iPad: Anılarım by Çerkes Ethem

By Çerkes Ethem

Show description

Read Online or Download Anılarım PDF

Similar nonfiction_3 books

Get The Germans of 1849 in America: An address delivered before PDF

This can be an actual replica of a publication released ahead of 1923. this isn't an OCR'd booklet with unusual characters, brought typographical mistakes, and jumbled phrases. This e-book can have occasional imperfections corresponding to lacking or blurred pages, negative photos, errant marks, and so forth. that have been both a part of the unique artifact, or have been brought through the scanning technique.

Additional resources for Anılarım

Sample text

Düzce'de Cezalandırma Kuvvetleri Komutanı Ethem Beyefendi'ye 12-13 Mayıs 1920 Büyük Millet Meclisi başkanlık makamından gelen tebrik ve teşekkürleri taşıyan telgraf suretini aynen iletirim. Ben de sizi tebrik eder, vatana daha büyük hizmetlerde bulunmanızı temenni ederim. Ada'da Kolordu Komutanı Tuğgeneral Ali Fuat Mayıs'm ortasında Düzce'den döndük. Ayıcı Arif Bey'i müfrezesiyle orada bırakmıştım. Bütün kuvvetlerimle Adapazarı-Bilecik yolu ile Eskişehir'e geldim. Buradan bizim için herhangi iki şüpheli taraftan çıkabilecek bir tehlikeyi daha kolaylıkla karşılamak mümkün olabilecekti.

Yozgat'a ilk girdiğimiz gece, biraz öne adı geçen Kılıç Ali Bey'in Boğazlıyan'daki hezimeti hakkında bana Kayseri'den telgrafla verdiği bilgi meselesi şöyledir: Karargahımla gece Yozgat'a girip de hükümet konağına indiğim zaman bir telgraf memuru geldi ve "Kılıç Ali Bey sizi Kayseri'den makine başına davet ediyor" dedi. Bu haberin getirildiği sırada şehirde hâlâ yer yer çatışmalar oluyor ve silah sesleri duyuluyordu. Ben derhal telgrafhaneye gittim. Hazır bulunduğumu telgraf memuru Kayseri'ye söyledi.

Her neyse olaylara geçelim: Yozgat'ta Çapanoğulları İsyanı: Kuvvetlerimin Düzce'den daha ileriye, yani Bolu vs. gibi isyancıların dağıldıkları mıntıkalara gitmesine gerek kalmamıştı. ) ve kaymakam Ayıcı Arif Beyler de müfrezeleriyle Düzce'ye geldiler ve bizimle konuştular. Son duruma göre, Kuva-yı Milliye'nin genel durumunu cidden tehlikeye sokan bu Anadolu isyan belaları artık ortadan kalkmış sayılabilirdi. Fakat Ankara'dan Ali Fuat Paşa aracılığıyla bana çekilen yeni bir telgraf, Yozgat ve Zile taraflarında bir isyandan söz ediyordu: Çapanoğulları Yozgat'ta ayaklanmış ve Yozgat'ı ele geçirmişlerdi.

Download PDF sample

Anılarım by Çerkes Ethem


by Robert
4.3

Rated 4.54 of 5 – based on 4 votes